Kniha Materiology: inspirace a nečekaný vhled do světa materiálů

„I kdyby dřevo nešlo ve stopách svých konkurentů a nezapojilo se do nespoutaného inovačního rozvoje, zůstane trvalou připomínkou toho, že takový materiál nikdy skutečně nezastará a dál si bude skromně a nenáročně růst v lesích.“ Takto poutavě končí úvodní text první kapitoly bible všech kreativců napříč obory – knihy Materiology. U jejího vzniku stála trojice autorů, expert z oblasti materiálů Daniel Kula a zakladatelé sítě knihoven materiálů matériO Élodie Ternaux a Quentin Hirsinger.

Kniha, která se před třemi lety dočkala českého překladu, zábavnou a čtivou formou mapuje rozsáhlé spektrum běžně používaných materiálů, a čtenář se tak nenásilně učí orientovat v jinak složité a obsáhlé problematice. Svazek sestává ze čtyř částí, z nichž první představuje jednotlivé materiálové rodiny, jako je třeba dřevo, kámen či sklo. Pojednává o jejich vzniku, vývoji použití, způsobech zpracování, nezapomíná ani na příklady vhodného použití.

Ukázka z knihy strana 32 a 33

Ve druhé části knihy najdeme abecedně řazený katalog sto deseti vybraných materiálů a jejich charakteristik. V kapitolách autoři uvádějí i příklady jejich praktického a nevšedního využití, které ilustrují piktogramy. Třetí část se zabývá technologickými postupy při zpracování. Dočtete se například o řezání, slévání nebo lisování. Mimo jiné objevíte i základní princip, na kterém konkrétní technologie fungují. Vše je doplněno srozumitelnými a přehlednými schématy. V závěru se autoři zamýšlejí nad materiály ve vztahu k dnešku, nad jejich potřebou a dopadem. Každá kapitola obsahuje rozsáhlou fotodokumentaci, která vtipně doplňuje text. Kniha tak nabízí vyváženou kombinaci poutavého obsahu podaného lehkým a svižným jazykem, který doprovází osobitý grafický design.

Jak získat tři sta čtyřicet dva stran inspirace a zásadních informací o hmotném světě?

Studenti pražské VŠUP si mohou knihu Materiology pořídit se slevou. Pro ostatní je kniha k mání u vybraných knihkupců či na pražském Břevnově v Knihovně materiálů matériO za 1000 Kč.

 

Materiology: Průvodce světem materiálů pro architekty a designéry
Daniel Kula, Élodie Ternaux a Quentin Hirsinger, Praha, Happy Materials, 2012, 344 s. ISBN 9-788-026-005-384, Kniha je vytištěna na papíře 135 g Novatech mat, 16 stránek na 80 g. Papír v knize  je bezdřevý.

Ukázka z kapitoly o technologiích (strana 297 a 298)

připravila: Pavlína Jochcová